пʼятниця, 26 жовтня 2012 р.

Сторінки історії


              З давніх-давен єднає у Божій благодаті  жителів містечка Товсте, що на Тернопіллі, греко-католицька церква Архистратига Михаїла.
          Унікальна архітектура споруди  приваблює своїм виглядом багатьох людей, групи туристів, які проїжджають центральною дорогою.
         Церква має цікаву історію.
          Архітектор Ян Сас Зубжицький -  уродженець  містечка Тлусте ( давня назва) залишив про себе  гарну згадку не тільки як автор проекту, але і як наставник  для будівничих.
           Працюючи  професором архітектури у Львівській політехніці, Зубжицький часто навідувався і здійснював інспектування, надавав поради, консультації у будівництві церкви,  яка  споруджена у стилі українського бароко.
         В історичному літописі Товстого  навічно вписані імена  священиків – духовних провідників.
        Отець Теодозій Курп’як  у 1912 році розпочинав будівництво  нової  кам’яної  церкви, але Перша Світова війна ( 1914-1920 р.р.) і післявоєнна криза затримали будівничий процес.
        Завершив будівництво церкви отець Антон Навольський ( уродженець села Зозулинці нашого району),  який у 1930 році був висвячений на священика єпископом Хомишиним і  одержав парафію в Товстому. Молодий священик зумів організувати  у парафії діяльність культурно-просвітницьких товариств, які за почином духовного і національного провідника продовжили будівництво.
        У 1939 році  церква вже була увінчана  позолоченими хрестами та  стала гордістю товстенької громади і нашого  Подільського  краю.
       У повоєнні роки, в радянські часи церква була закрита, як і більшість духовних храмів, а 1992 році  активна товстенська громада  разом із священиком Йосипом Смішком домоглись повернення  своєї  духовної святині до лона УГКЦ.
        Новозбудовану  дзвіницю спроектував архітектор Микола Кіт, також уродженець Товстого.
        У 2008 році завершено роботу з художнього розпису храму.
         Уже вісім років ревно служить на парохії отець Ігор Леськів – декан Товстенського деканату.
         З великою любов’ю згадують і пам’ятають свою духовну колиску – церкву Архистратига Михаїла багато людей, які проживають тепер  в інших містах і селах України,  а також ті,  кого доля завела в інші держави світу.

         Щиро запрошуємо до спілкування на блозі усіх,  хто хоче поділитись своїми спогадами про  нашу Церкву, думками і побажаннями.

Немає коментарів:

Дописати коментар